• سه شنبه , 7 مارس 2017
علائم هشدار دهنده سرطان پوست

علائم هشدار دهنده سرطان پوست

علائم هشدار دهنده سرطان پوست : تغییر در پوست رایج‌ترین نشانه سرطان پوست است که به شکل زائده عدم بهبود زخم یا تغییر در زائده قبلی بروز می‌یابد.

سرطان‌های پوست بر اساس نوع سلول‌های سرطانی نامگذاری می‌شوند به این ترتیب دو نوع سرطان پوست به نام بازال و سنگ‌فرشی وجود دارد این سرطان‌ها معمولاً روی سر، صورت، دست‌ و بازو ایجاد می‌شود چرا که بیشتر در معرض نور خورشید قرار دارند.

البته سرطان پوست در هر جای دیگری هم می‌تواند بروز یابد. سرطان بازال به آرامی رشد می‌کند و اغلب بر روی پوست صورت است و به تدریج به سایر نواحی گسترش می‌یابد.

سرطان سنگ‌فرشی ممکن است در سایر نواحی بدن که در معرض نور خورشید نیستند هم ایجاد شود. گاهی به غدد لنفاوی نیز سرایت می‌کند.

متخصصان خون و آنکولوژی در مورد علائم هشدار دهنده این نوع از سرطان میگویند: تغییر در پوست رایج‌ترین نشانه سرطان است که می‌تواند شامل زائده زخمی که بهبود نیابد یا تغییر در زائده قبلی باشد.

تغییرات پوست به شکل یک توده کوچک، نرم، کمررنگ، یک توده سفت و قرمز بروز می‌یابد. گاهی زخم خونریزی می‌کند و به پوسته زخم تبدیل می‌شود. گاهی نیز زخم‌ توأم با خارش یا حساسیت بالایی می‌شود بیماران باید نسبت به لکه‌های قرمز یا قهوه‌ای که زبر و پوسته‌دار هستند حساس باشند.

بهترین راه پیشگیری از سرطان پوست محافظت در برابر نور خورشید است. بنابراین بهتر است در اواسط صبح تا واخر عصر پوست خود را در برابر اشعه خورشید حفظ کنیم به این منظور پوشیدن لباس آستین‌بلند، کلاه لبه‌دار و عینک آفتابی توصیه می‌شود.

استفاده از کرم ضد آفتاب نیز از ابتلا به سرطان پوست جلوگیری می‌‌کند و بهتر است افراد از استفاده سالن‌های برنزه شدن (سولاریوم) بپرهیزند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را ثبت کنید

?>
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: