• دوشنبه , 6 مارس 2017

رادیو فرکانسی

رادیو فرکانسی نیز یکی از جدیدترین تکنولوژی های موجود جهت درمان سلولیت و چاقی موضعی است .RF یا رادیو فرکانسی سیستمی است که با ایجاد امواج رادیویی در محدوده فرکانس مورد نظر عمل می کند. امواج رادیویی با برخورد به مولوکولهای آب و چربی در نواحی مورد نظر ایجاد گرما در موضع نموده و باعث آزاد شدن و از بین رفتن سلول چربی می شود. مکانیسم اثر RF در درمان سلولیت به روش زیر است.

۱-    جریان خون مویرگی را در موضع افزایش می دهد.

۲-    آب و مواد زائد بوسیله درناژ لنفی از موضع خارج می شود.

۳-    متابولیسم(سوخت و ساز) از طریق افزایش اکسیژن رسانی افزایش مییابد.

۴-    سایز سلولهای چربی کوچک می شود و چربیهای اضافی دفع می گردد.

۵-    باتحریک فیبرها ، خاصیت کشسانی بافت همبند بازگردانده می شود.

در حال حاضر روش های متعددی برای درمان چین و چروک پیشنهاد می شود. دررادیوفرکانسی([Radiofrequency [RF) که از طریق ایجاد حرارت در درم سبب نتیجه دل خواه می شود حرارت مناسب به بافت‌های پیوندی عمیق درم می رسد در حالی که این حرارت در اپیدرم پراکنده و کم بوده و امکان ترمیم سریع اپیدرم وجود دارد. در انواع پیش رفته، جریان متناوب گرما به درم می رسد و در حال حاضر، سیستم های متعددی طراحی شده و برای کاربرد پزشکی در دسترس است.

سازمان غذا و داروی امریکا هم روش جوانسازی پوست از طریق رادیوفرکانسی را مورد تائید قرار داده است.

تفاوت رادیوفرکانسی با دستگاه های لیزری مخصوص جوان‌سازی پوست این است که آن را بدون محدودیت در همه متقاضیان با انواع رنگ های پوست اعم از تیره یا سفید می توان انجام داد و نتیجه جوان سازی آن طولانی است و بسته به تشخیص پزشک درمان کننده و نیازپوست می توان جریان یک قطبی (thermage) را در سطح پوست یا جریان دو قطبی(accent) را درعمق‌های مختلف پوست تاباند.

مکانیسم عمل:

در واقع ترماژ، یک فناوری است که از عمل حرارت و سرد کردن برای کشیدن پوست و کم کردن چین و چروک استفاده می‌کند.

لایه میانی پوست یا درم، از پروتئین‌های کلاژنی تشکیل می‌شود که به صورت لایه‌های موازی از رشته‌هایی به نام فیبریل تشکیل شده اند. فیبریل ماده زمینه‌ای را به وجود می‌آورد که پوست را محکم، کشیده نگه می‌دارد. طی پیرشدن، لایه‌های فیبریل شل می‌شوند و نظم و ترتیب آنها به هم می ریزد و درنتیجه پوست آویزان می‌شود.

در روش ترماژ، بدون آنکه لایه بیرونی یا اپیدرم آسیب ببیند، لایه درم حرارت داده می‌شود. به این شکل که انرژی به شکل امواج رادیویی از دستگاه ترماژ به بافت درم منتقل می‌شود. پس از دریافت حرارت توسط درم، فیبریل‌های کلاژن گسیخته می‌شوند و سپس منقبض و ضخیم می‌شوند، در نتیجه لایه پوستی زیر آن سفت و کشیده می‌شود. پس از التیام، لایه‌های فیبریل دوباره شکل می‌گیرند و کلاژن جدید تشکیل می‌شود و این پدیده، پوست را سفت و کشیده‌تر می‌کند.

بلافاصله پس از انجام ترماژ، ممکن است تا حدی سفت شدن پوست قابل رویت باشد، ولی اثرات کامل آن، احتمالا تا چند هفته و حداکثر تا ۶ ماه آینده ظهور خواهد کرد

مزیت روش:

مزیت این روش عدم نیاز به دوره طولانی نقاهت (مراقبت و بهبودی) است.

۱- در حین استفاده از رادیوفرکانسی احساس داغی گرم شدن میشود که بلافاطله بعد ازچند دقیقه درمان از بین میرود .اکثر افراد این گرما را به خوبی تحمل میکنند ونیاز به بیحسی ندارد.

منع مصرف:

در بیماران کلاژن واسکولار و همچنین بیماران قلبی شدید و یا بیماریهای شدید مثل سرطان در زنان باردار یا شیرده ویا کسانی که مارکرهای الکتریکی مثل پیس میکر قلبی ویا قطعات فلزی مثل ایمپلنت در ران وغیره دارند ممنوعیت مطرف دارد همچنین بایستی با فاصله مشخصی از تزریق بوتاکس یا ژل تحت نظر پزشک انجام گیرد .

احتیاطات:

بیمار میتواند بلافاصه به زندگی عادی برگردد اما بهتر است از ضد افتاب استفاده کرده و ۴۸ ساعت در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرد .

بعد از درمان از یک مرطوب کننده همچون ژل الورا استفاده نماید .

تا ۴۸ ساعت بعد از مرطوب کننده و ضد افتاب استفاده نماید .

۴۸ ساعت قبل و بعد از رادیوفرکانسی از ترکیبات لایه بردار استفاده ننماید .

تا ۴۸ ساعت از سونا ومحیط گرم استفاده نکند .

برای گرفتن نتیجه بهتر روزانه حداقل ۸ لیوان اب بنوشد

قرمزی و داغی ممکن است تا ۲۴ ساعت بعد از درمان ادامه یابد.

احساس خشکی پوست در ۱۲ ساعت اول درمان ممکن است ایجاد شود که در عرض ۴۸ساعت برطرف میگردد

?>
%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: